Hukuki geçerli midir?
TaliaStamp 5070 sayılı yasa ile yetkilendirilen KamuSM üzerinden zaman damgası vurur. Bu sayede vurulan damgalar hukuki geçerli hale gelir ve yasal delil olarak kullanılabilir.
TaliaStamp Kimler Kullanabilir?
– Kurumlar (Yayınevleri, hukuk büroları, reklam ajansları, çeviri büroları, vb.)
– Sanatçılar (Müzisyenler, yazarlar, vb.)
– Bilim İnsanları (Makale çalışmaları, geliştirilen fikir ve ürünler için)
– Muhasebeciler (Muhasebe ve finans kayıtları için)
– Mucitler (Buldukları fikri saklamak ve kendine ait olduğunu ispatlamak için)
– Mimarlar (Mimari çizimlerin kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Müzisyenler (Bestelerinin kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Yazarlar (Yazı ve kitaplarının kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Senaristler (Senaryolarını saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Şairler (Şiirlerini saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Fotoğrafçılar (Çektiği özel fotograflarını saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Şirketler (sözleşmeler, teklifler, özlük dosyaları, kendi ürün bilgileri vs için)
– Doktorlar (Hasta dosyalarını saklamak için)
– Araştırmacılar (Makaleleri saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Girişimciler (Fikirlerini saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Yazılım geliştiricileri (Yazılımların kaynak kodlarını saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Grafik Tasarımcılar (Tasarımlarını saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Moda Tasarımcıları (Tasarımlarını saklamak ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
– Bloggerlar (Blog yazılarının ve kendilerine ait olduğunu ispatlamak için)
Dosyalar TaliaStamp cihazına nasıl yüklenir?
Dosyaları TaliaStamp cihazına yüklemek çok kolaydır. Kullanıcılar oluşturulup yetkiler verildikten sonra her kullanıcı kendi klasörlerine web üzerinden, FTP ypluyla veya ağ komşuları dosya paylaşımı üzerinden dosyalarını gönderebilir.
Ek bir yazılıma ihtiyaç duyar mı?
Network kesintisi, internet bağlantı kesintisi, vb. durumlarda yarım kalan damgalama işlemleri TaliaStamp tarafında takip edilir ve sorun ortadan kalktığında otomatik olarak tamamlanır. Ayrıca TaliaStamp farklı zaman damgalarından damga vurabilir. Klasör bazlı birden fazla zaman damgası girilebilmektedir.
Damga sunucusuna ulaşamaz ise ne olur?
TaliaStamp, ek yazılım kurulumuna ihtiyaç duymaz. Dosyalar FTP üzerinden, Windows paylaşımından ya da web arayüzünden TaliaStamp cihazına gönderilir. Yüklenen dosyalar, arka planda işleme konur ve herhangi bir kullanıcı müdahalesi gerektirmeden kısa sürede damgalanır.
Yetkilendirme nasıldır?
Kurum içerisindeki farklı departman ve kişilere ayrı arşiv ve damgalama alanları tanımlanabilir. Bu şekilde damgalanan dosyaların tam güvenliği sağlanır. Örneğin; damgalanan dosyaların orijinalini silme yetkisi sistem yöneticisine verilir ve dosyayı damgalayan kişinin silmesi engellenebilir.
Gizli dosyalarım zaman damgası sunucusuna gönderilir mi?
TaliaStamp’le damgalanan dosyaların orijinal içerikleri kurum içerisinde kalır. Sadece Hash (özet) bilgisi Zaman Damgası Sunucusuna gönderildiği için dosya içeriğinden hiçbir bilgi dışarı çıkmaz.
Sadece KamuSM ile mi çalışır?
TaliaStamp istenirse 12M zaman damgası sunucuları üzerinden de çalışabilir. Bu sunucu dosyanın değişmediğini ve belli bir tarihte var olduğunu gösterir ama hukuki geçerliği yoktur. KamuSM sunucuları üzerinden vurulan damgalar yasal geçerli bir şekilde dosyanın değişmediğini ve belli bir tarihte var olduğunu ispatlar.
Farklı dosyaları farklı zaman damgası sunucusu üzerinden damgalayabilir miyiz?
TaliaStamp klasör bazlı çok esnek yetkilendirme ve zaman damgası seçme özelliğine sahiptir. Farklı klasörler farklı kullanıcılara yetkilendirilebilir. Farklı klasörler için farklı zaman damgaları seçilebilmektedir. Örneğin Sözleşmeler klasörü KamuSM üzerinden, teklifler klasörü 12M Zaman Damgası sunucusu üzerinden damga vurabilir.
TaliaStamp Nasıl Çalışır?
IETF PKIX TimeStamp Protokolü (RFC 3161) tarafından belirtilen şekilde çalışır. Standart bir protokol olduğu için başka zaman damgası sunucularından damga vurabilir. İmzalar RSA algoritmasını kullanır. Anahtar uzunluğu 2048 bit’tir.
Hangi Zaman Damga Sunucuları desteklenmektedir?
Şu an KamuSM ve 12M zaman damgaları sunucuları desteklenmektedir. Yeni zaman damgası sunucuları ekleme çalışmaları devam etmektedir. KamuSM, 5070 sayılı yasaya göre yasal geçerli damga vurabilmektedir. 12M sunucuları damgaları yasal geçerli değildir.
Her yıl ücret ödemek gerekli midir?
TaliaStamp her yıl cüzi bir bakım bedeli vardır. Bu bedel ödenerek ürünün yeni versiyonları alınır ve sıkıntı olduğunda destek verilir. Ancak bakım alınmaz ise de cihaz çalışmaya devam eder.
Damga Ücretli midir?
KamuSM kullanıcılardan damga başına ücret almaktadır. Ücret damga başına yaklaşık 4 kuruştur. 12M zaman damgası ise yıllık 1000 damgaya kadar ücretsizdir.
Dosyayı yanlışlıkla değiştirirsem ne olur?
TaliaStamp dosyayı ve damgasını birlikte tutar. TaliaStamp içindeki dosyanın değiştirilmesine izin vermez. Bu sayede delil olarak gösterilecek dosya ile damga her zaman doğrulanır.
TaliaStamp disk bozulursa ne olur?
TaliaStamp cihazlarında yedek disk vardır. Disk bozulura yeni disk alınarak yedekteki dosyalar tekrar alınabilir. Ayrıca cihazın Ftp’ye yedek alma özelliği vardır.
TaliaStamp’ın noterden farkı nedir?
TaliaStamp herhangi bir bilgisayar dosyasının içeriğinin belirli bir zamanda mevcut olduğunu ve o zamandan bu yana değişmediğine dair kesin kanıtı sağlar. Dijital damgayı taklit etmek neredeyse imkansızdır. Tek bir damga, bilgisayarınızdan 1000 veya daha fazla sayfanın tam içeriğini doğrulayabilir. Noter ile birlikte verilen kağıt formları ve maliyeti, veri kimlik doğrulamasını kanıtlamak için eski modeldir. Hatalar olabilir.
Ne tür dosyalar zaman damgalı olabilir?
– TaliaStamp gerçekten çok yönlüdür: bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya zaman damgalı olabilir.
– Bu, yeni Dijital Çağımızın faydalarından biridir; dijital ortamda pek çok farklı dosya tipi var. Örnek birkaçı:
– Kelime İşleme belgeleri
– Müzik Klipleri ve Ses Dosyaları
– Resim, Görüntü, Fotoğraf ve Video
– Web Sayfaları, Yazılım kaynağı ve yürütülebilir dosyaları
– Finansal kayıtlar
– Dijital Modeller
Birçok dosya içeren ZIP veya RAR dosyalarına zaman damgası uygulayabilir miyim?
Evet. Yalnız daha sonra, ZIP içinde bulunan tek bir dosyanın orijinal olup olmadığını ispatlamak için tüm ZIP dosyasının iletilmesi gerekir.
Zaman damgalı dosyaların boyutunun sınırları nelerdir?
Tek bir sayfadaki belgeden, binlerce sayfalık belgeye, küçük bir resimden çok büyük bir videoya kadar her türlü dosyaya zaman damgası vurulabilir. TaliaStamp cihazı içeride durduğu için büyük dosyaların da damgalanması çok kolay olmaktadır.
Üzerinde çalışmakta olduğum bir dosyaya damga vurulabilir mi?
İçeriğin değişmesi durumunda bir dosyayı yeniden damgalamanız gerekir. En ufak bir değişiklik bile damganın doğrulanmamasına sebep olur. TaliaStamp dosya atmak çok kolay olduğu için farklı zamanlarda tekrar tekrar dosya damgalanabilir. TaliaStamp dosyanın orijinalini ve damgasını birlikte saklar. Bu sayede dosyaların yedeklenmesi de sağlanmış olur.
TaliaStamp cihazının zaman damgaları yasal geçerli midir?
TaliaStamp Tübitak KamuSM zaman damgası sunucusu üzerinden damga vurur. KamuSM tarafından vurulan damgalar 5070 sayılı yasaya göre yasal geçerlidir.
Zaman damgası Türkiye’de yasal olarak aktif kullanılmakta mıdır?
Zaman Damgası çok yerde aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle E-Arşiv Fatura ve E-Fatura tarafında kullanımı yaygındır. Ayrıca web sayfalarına yapılan saldırılarda savcılık log kayıtlarını zaman damgalı olarak istemektedir. Yazılım firmaları kanak kodlarının kendilerine ait olduğunu ispat için, birçok firma muhasebe kayıtlarını doğrulamak için zaman damgası kullanmaktadır.
Dosya ve Zaman Damgası doğrulamasını herkes yapabilir mi?
Kullanılan zaman damgası protokolü standarttır. RFC 3161 protokolünü bilen herkes tarafından doğrulanabilir.
Yazılım üzerinden zaman damgası vurulabilinir mi?
Yazılım üzerinden FTP kullanılarak zaman damgası kolaylıkla vurulabilmektedir. Ayrıca gerekirse REST WebServices API açılabilir.
Ağ cihazlarının log dosyaları otomatik damgalanabilir mi?
Birçok ağ ve firewall cihazlarının loglarını FTP ile dışarı atma özelliği vardır. Bu özellikten yararlanılarak log dosyaları TaliaStamp ile damgalanabilir.
İnternet/çevrim içi noter tarafından telif hakkı koruması nasıl sağlanır?
167 ülkenin imzaladığı Edebî ve Sanat Eserlerini Koruma Sözleşmesi’ne göre (Bern Sözleşmesi) tüm eserler oluşturulduğu andan itibaren korunmaktadır. Bu koruma ispatlanabilir belge gerektirir; eserinizin sizinle birlikte var olduğunu kanıtlamanız gerekir. Yaptığınız işi, dünyada başkası henüz görmeden önce yarattığınızı ispatlamak bu kanıtı temsil eder. Güvenilir bir dijital zaman damgası, içerik oluşturucusu için önemli kanıtlar sağlar.
Çalışmalarımın mülkiyetini dijital bir zaman damgasıyla ispatlayabilir miyim?
Bir zaman damgası yaratıcı çalışmalarınızın belirli bir zaman diliminde var olduğunu kanıtlar. Kişiyi doğrulamaz. Çalışmalarınızı zaman damgası ile koruyabilmek için dosya içine isim de eklenebilir. Veya diğer bir teknoloji Elektronik İmza kullanılabilir.
Telif Hakkı Yasası çalışmamı koruyor mu?
Evet, ancak o dosyanın, o tarihte oluşturulduğunun kanıtlanması gerekiyor. TaliaStamp dosyanızın içeriğinin o tarihte bulunduğuna dair kesin kanıt verecektir. Kimliğinizi veri dosyasına ekleyerek, eserin sizin olduğunuza dair ek kanıt sağlayabilirsiniz.
TaliaStamp saldırılara karşı ne kadar güvenlidir?
Zaman damgaları, herkes tarafından sahteden vurulamaz. TaliaStamp damga vurma işlemini kendi yapmamakta, dış servisler üzerinden vurmaktadır. Ayrıca TaliaStamp web paneli güvenlik testinden geçirilmiştir. Sunucu üzerinde açık az sayıda servis vardır.
TaliaStamp zaman damgamın süresi dolar mı?
RFC 3161 zaman damgası bir standarttır ve bu protokole göre vurulan zaman damgalarının süresi yoktur.